ROZKAZ/GODZINA „W”

Rozkaz Specjalny Ls.2/2019

Druhny i Druhowie!

75 lat temu, 1 sierpnia, o godzinie 17:00 – żołnierze podziemnej Armii Krajowej, w której skład wchodzili również harcerki i harcerze Szarych Szeregów stanęli na barykadach wybuchu Powstania Warszawskiego. 63 dni pełne nadziei i wiary oraz walki o lepsze jutro, które zostały uświęcone ich krwią i życiem. Dopiero 3 października 1944 r. około 2:00 w nocy, po ponad 2 miesiącach walk o niepodległość, gen. Tadeusz „Bór” Komorowski podpisał akt zakończenia powstańczych działań wojennych z okupantem.

Wracamy do tego symbolu, którym jest dla nas postawa powstańców – przykład poświęcenia oraz służby. Wpatrujemy się w ich postaci, które wskazują nam przykład właściwego postępowania, mimo najtrudniejszych wyborów, które stanęły przed każdym z nich, wyborów poświęcenia własnego życia, młodości i marzeń za najwyższą sprawę. Wybrali, stając się ikoną poświęcenia i oddania.

Każda harcerka i każdy harcerz ma patriotyzm oraz służbę wpisaną w codzienne zadanie, o którym przypomina mu hasło CZUWAJ! Dzięki wartościom zawartym w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim dążymy do ideału. Nie bójmy się wymagać od siebie jeszcze więcej niż wymagamy, wybierzmy prawdziwie harcerską postawę. Przykładem Warszawskich Powstańców bądźmy odważni i czuwajmy!

Nasza służba jest inna, bez karabinu, granatu, opaski na ręku. Jednak jest to służba niezwykle ważna. W trosce i miłości do drugiego człowieka walczmy, nie karabinem, a słowem i czynem. Nie twórzmy podziałów, nie żyjmy w kłótni i niezgodzie – usiądźmy w harcerskim kręgu, w którym wszyscy jesteśmy równi i podejmijmy to trudne zadanie harcerskiego życia, które każdy i każda z nas przyrzekał podczas Harcerskiego Przyrzeczenia, pamiętajmy: Mam szczerą wolę całym życiem służyć Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu.

Niech wspólne wcielanie naszych harcerskich ideałów w życie, służba i praca nad sobą będzie najpiękniejszą formą oddania hołdu i zachowania pamięci o tych, którzy walcząc o naszą wolność oddali życie!

Czuwaj!
/-/ hm. Robert Bluszcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress