Festiwal Piosenki Harcerskiej „Na Błękicie”
VII Festiwal Piosenki Harcerskiej „ Na Błękicie” jest za nami, w gościnnym Rydułtowskim Centrum Kultury „Feniks” przy pełnej widowni zuchy ,harcerze i instruktorzy Hufca pokazali swe piosenkarsko-aktorskie umiejętności. Mimo formy festiwalu, rywalizacji co podkreśla udział szacownego jury w składzie dh, Czesława Szymiczek- przewodnicząca, Pani Joanna Sokół, dh .Agata Konofał, Pan Łukasz Majer, dh. Janusz Łysoń. Wszyscy uczestnicy stworzyli wspaniały spektakl muzyczny, który miał dwie odsłony – pierwsza to piosenka harcersko-turystyczna i druga piosenki z lat 70 i 80. przy czym wspaniale, wspólnie z widzami , się bawili, a widownia była radosna i spontaniczna, a jednocześnie stanowiła swoiste jury, które wybrało swego faworyta , który otrzymał słodka nagrodę wspaniały tort, a kto ? 11 WDH z drużynowym Michałem Pośpiechem! Jak zwykle uczestniczyli w tej śpiewającej imprezie Pani Burmistrz Kornelia Newy, Pani Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Barbara Wojciechowska, Pani Janina Chlebik-Turek – radna powiatowa, dyrektor RCK ”Feniks” oraz radni naszego miasta. To dzięki ich przychylności ta impreza mogła odbyć się w tak okazały sposób za co serdeczne podziękowania oraz harcerskie – Czuwaj!
I w tym miejscu nie będę relacjonował przebiegu Festiwalu, bo kto był ten się bawił wspaniale, a kto nie był, niech żałuje! Podzielę się swymi refleksjami , które przede wszystkim wypływają z mojej dotychczasowej długoletniej służby instruktorskiej, szczególnie we wdrażaniu metodyki harcerskiej. Festiwal piosenki harcerskiej jako zadanie pokazało , że praca metodyczna nie poszła na marne 3xS czyli Samodecydowanie, Samorealizacja, Samoocena wypełniły się w 100%. To młodzi ludzie (dzieci i młodzież) sama przygotowała, opracowała przeprowadziła festiwal, zuchy , harcerze bez pomocy specjalistów ,ludzi dorosłych dobrali repertuar, opracowali aranżację, choreografię ,prowadzili próby ucząc się wzajemnie, a przy tym zdobywali sprawności ( piosenkarz, aktor, muzyk, plastyk i inne) . Myślę , wręcz jestem pewien , że nie jeden młody człowiek poprzez takie działanie odkrywa swe zainteresowanie, hobby czy wręcz swój cel w życiu. I nie będę zasmucony , gdy młody człowiek pójdzie szukać dalszej drogi rozwoju poznanego zainteresowania do specjalistycznego klubu, szkoły profesjonalistów i opuści z braku czasu drużynę .Będę się z tego cieszył, że harcerstwo nasz hufiec rozwinął , pokazał drogę , cel i właśnie oto chodzi w harcerskiej metodyce wychowawczej .Praca w drużynie pozwalać młodym ludziom popełniać błędy , pomaga im wyciągać wnioski z tych błędów, i a na ich skutkach uczyć się życia, przezwyciężać swe słabości, kompleksy. Dowodem na to są pokolenia harcerskie . W 100-letniej historii ZHP na każdym kroku spotykamy harcerzy, tych byłych dla których serce jest zawsze przepełnione harcerskimi ideałami , którzy są wspaniałymi rodzicami, lekarzami, nauczycielami, duchownymi, prezesami, murarzami, żołnierzami, dobrymi ludźmi. Wiem co mówię, bo parę osób przewinęło się przez moje drużyny, obozy , gdzie po latach mam nieskrywaną satysfakcję , gdy patrzę na ich życie i realizowane kariery ,, widzę w tym kawałek siebie, odczuwam ich sympatię przy każdym kontakcie czy to prywatnym czy zawodowym. I myślę ,że tak pozostanie , bo rośnie nowe pokolenie harcerskich instruktorów.
Za bardzo się rozrzewniłem! Czas na wyniki Festiwalu i tu na pierwszym miejscu muszą być najmłodsi -zuchy, które tak niecierpliwie czekały na werdykt jury , a potem ich radość była tak duża, jakby zdobyły złoty medal olimpijski , a były to Zuchy z 21 Gromady „Wesołe Gaduły” – brawo zuchy!!!!
W kategorii – soliści – jury przyznało 3 równorzędne I miejsca:
Wiktoria Lach – zuszka
Karolina Kuczera – harcerka
Henryk Anel Lepiarczyk – instruktor
Piosenka Harcersko-Turystyczna
I miejsce 102 ADH „Tańczące Rekiny”
II miejsce 11 WDH
III miejsce 1WDH „Kropelki Szczęścia”
Piosenka tematyczna lata 70-80
I miejsce 102 ADH „Tańczące Rekiny”
II miejsce 29 WDH „Promyki Szczęścia”
III miejsce 1WDH „Kropelki Szczęścia”
Nagroda specjalna oraz nagroda publiczności za oddanie atmosfery tamtych lat i ponadprzeciętny wyraz artystyczny, za wywołanie wzruszeń publiczności oraz jury, szczególnie przewodniczącej dh. Czesławy Szymiczek , powędrowała do 11 WDH.
Serdeczne podziękowania dla 102 ADH oraz dh Agaty Sternak i Juli Komarek za koordynację , organizację i prowadzenie festiwalu, na scenie czujecie się jak ryba w wodzie, a dzięki Waszym instrumentom ( skrzypce i obój) dodaliście kolorytu oprawie muzycznej, jestem wyrazicielem wielu osób, które są pod wrażeniem Waszego rozwoju artystycznego. Tak Trzymać!
Dziękuję wszystkim za wspaniałą atmosferę i zapraszam za rok na VIII Festiwal Piosenki Harcerskiej „Na Błękicie” Hufca ZHP” Błękitne Niebo” w Rydułtowach.
hm. Henryk Komarek
z-ca komendantki hufca ds. programowych